Laerdal – najdłuższy tunel w Norwegii

Norwegia to majestatyczne góry, przepiękne fiordy i kręte, wąskie drogi. Drogi, połączone tunelami, które są wyrazem pomysłowości człowieka. W 2000 roku oddano do użytku najdłuższy drogowy tunel na świecie. Tunel Laerdal znajdujący się w regionie Sogn og Fjordane. Łączy Laerdal oraz Aurland, dwie niewielkie miejscowości, które tak naprawdę są ważnym elementem na trasie łączącej dwa największe miasta Norwegi: Oslo na wschodzie i Bergen na zachodnim wybrzeżu.

najdłuższy tunel w norwegii

Dlaczego Laerdal jest wyjątkowy?

Tunel Laerdal wydrążony jest w litej skale. Przejeżdżający nim kierowcy mają świadomość, że nad nimi jest kilometrowa góra. Długość tunelu to 24, 5 km. Dla kierowcy, który prowadzi pojazd przez jednostajny teren, gdzie nie dociera światło dzienne, ani żadne inne bodźce, jest to bardzo ciężki kawałek drogi. Chcąc uczynić go jak najbardziej przyjaznym, z inżynierami współpracowali psychologowie badający wpływ ruchu drogowego na psychikę człowieka oraz specjaliści od oświetlenia.

Łuki i jaskinie

Dzięki współpracy psychologów z inżynierami zdecydowano, że Laerdal nie będzie prostą drogą, ale będzie miał delikatne łuki. Dlaczego? Prosta droga sprawia, że kierowcy robią się senni. Do tego dużo trudniej jest ocenić odległość od drugiego pojazdu. Łagodne łuki, dzięki którym kierowca widzi przed sobą kilometrowy kawałek drogi zmuszają do zwiększenia uwagi.
Dodatkowo tunel Laerdal został wyposażony w trzy przestronne hale przypominające jaskinie. Dzięki temu kierowcy są przekonani, że przejeżdżają przez cztery krótkie tunele, a nie jeden długi.

Oświetlenie

Oświetlenie w tunelu również zostało bardzo dobrze przemyślane. W halach przy posadzce są światła żółte i zielone. U góry błękitne. Takie oświetlenie ma dać wrażenie, że dochodzi tu światło naturalne lub, że jest wschód słońca. Dzięki zastosowaniu takiego oświetlenia większość osób w tunelu czuje się dobrze i nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Najdłuższy tunel w Norwegii Laerdal jest niesamowitym osiągnięciem ludzkiego umysłu i ciężkiej pracy. Jest idealnym przykładem jak możemy wykorzystać wiedzę z różnych dziedzin nauki w służbie człowiekowi.